ستارگان هدایت

ستارگان هدایت

 

 

درسنامه ستارگان هدایت

با موضوع بررسی صفت دروغ گویی

در این درس که آخرین درس از بخش بهره‌گیری اجمالی از زندگی پر برکت و درس‌آموز معصومین علیهم‌السلام است، طبق روال گذشته به موضوعاتی با توجه به بیانات ایشان خواهیم پرداخت.

آنچه از زندگی حضرت امام حسن عسگری علیه‌السلام بدان خواهیم پرداخت، بحث «دروغ» است.

رذیلة مهمی که بنا بر آنچه از روایات استفاده می‌شود، کلید خانة بدی هاست(۱) و عملی که هرگز مؤمن انجام نمی‌دهد(۲)، در اهمیت و مسایلی مربوط به این بحث مطالب بسیاری وجود دارد که به برخی از آنها در خلال درس پرداخته خواهد شد.

اما مطلبی که آن را با استفاده از بیان حضرت صاحب الزمان عجل‌الله تعالی فرجه طرح خواهیم کرد، مسایل همچون حضور ایشان و امکان رؤیت ایشان در ضمن بحث توجه به خوراک و لقمه است. در باب مسایل مربوط به خود حضرت در درس آینده بیشتر بحث خواهد شد.

اما در باب توجه به لقمة پاک از همین سنین، یادآوری آثار وضعی تربیتی لقمه و خوراک کافی می‌نماید. شاید حکایت ذیل در این مسأله گویا باشد:

روزی یک فرد بازاری به یکی از علمای حوزه علمیه با طعنه گفت: «چطور است که معمولاً بچه‌های ما با اینکه ما خیلی اهل معارف نیستیم، بسیار بهتر از بچه‌های شما که خود اهل فضل هستید، می‌شوند؟» آن عالم با لبخندی پاسخ داد: «برای اینکه گاهی فرزندان ما بر سر سفرة شما می‌نشینند و فرزندان شما بر سر سفرة ما!»

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>